Defendo by Jyrki Saario

Co to jest Defendo ?

System samoobrony Defendo jest oparty na doświadczeniu, wiedzy i technikach, które na przestrzeni setek lat okazały się najbardziej skuteczne w walkach wręcz.

Nasze doświadczenie to dziesiątki lat podróżowania po całym świecie, szkoleń i gromadzenia informacji, tylko po to aby dowiedzieć się, że podstawowa struktura naszego systemu była nam znana od początku.

 

Europejski system samoobrony

DEFENDO uchodzi za system europejski, pomimo, iż zawiera wpływy z systemów walk z innych części świata. Choć jest to system nowoczesny, jego korzenie sięgają aż do starożytnej historii naszego kontynentu. Opiera się on na technikach, które wywodzą się z podstawowych reakcji obronnych w wypadku realnego zagrożenia życia i które w dużej mierze były dobrze znane przez naszych przodków.

 

Mniej znaczy więcej

DEFENDO to prostota, skuteczność. Jest łatwym do opanowania systemem, ponieważ skupia się na szerokiej gamie zagrożeń jakie możemy spotkać w nowoczesnym świecie i oferuje minimalną ilość, kompleksowych rozwiązań. Zasada minimalnej ilości technik pozwala, aby poprzez powtarzalność tych samych struktur w różnych sytuacjach, uczestnicy byli w stanie skutecznie odtworzyć zdobytą wiedzę w sytuacji maksymalnego stresu. Podstawowe techniki DEFENDO są oparte na psychologicznym podejściu do strachu, stresu, poczucia zagrożenia i tym jak je wykorzystać, gdy przetrwanie zależy od własnej siły fizycznej.

 

Techniki są proste i łatwo przyswajalne,
dzięki czemu są skuteczne i wykonalne w trudnych sytuacjach.

 

Skuteczność znaczy prostota

Przykładowe techniki, których siła tkwi prostocie, choć można je szlifować latami:

PLATFORMA – STABILNOŚĆ

Wypracowanie odpowiedniej postawy jest niezwykle ważne zarówno w obronie jak i w ataku. Dla zachowania stabilnej pozycji bardzo ważny jest odpowiedni balans, praca stóp, unikanie zejścia do parteru. Platforma to prowadzenie defensywnej lub ofensywnej taktyki z pełną siłą, mobilność i cały zakres ruchu.

TARCZA – SIŁA KINETYCZNA

W celu zapewnienia maksymalnej ochrony, w zgodzie z odruchami obronnymi własnego ciała tarcza może być wykorzystywana zarówno ofensywnie jak i defensywnie. Tarcza może działać jako blok przeciwko nadchodzącemu atakowi lub być wykorzystana przy ruchu ofensywnym, tak by przejąć kontrolę nad sytuacją.

WHIPLASH – STRZAŁ Z BICZA

Wielonarzędziowa technika, która obejmuje cały system, od ataków o małym stopniu zagrożenia (groźby) do ataków o wysokim stopniu zagrożenia życia z użyciem maksymalnej agresji (z użyciem broni).

 

Historia systemu Defendo – JYRKI SAARIO

Życie twórcy Defendo – założyciela Defendo Alliance – Jyrkiego Saario jest ściśle związane ze studiowaniem i pogłębianiem wiedzy w zakresie walki ulicznej i sportowej. Przez blisko 40 lat trenował kickboxing, muay thai, grappling, judo, boks, bjj, krav maga, kapap, różne style karate, wing chun, kyusho i inne.

Na początku lat 80-tych był jednym z założycieli Szwedzkiej Federacji Kick Boxingu i wieloletnim członkiem jej Rady Egzaminacyjnej – w ramach której prowadził egzaminy na czarny pas. Od 1983 roku wyszkolił kilka pokoleń instruktorów muay thai i kickboxing. Na początku lat 2000 Jyrki zdobył piąty stopień (5. dan) czarnego pasa w ramach organizacji WAKO (największa organizacja kickboxingu na świecie). Wśród jego podopiecznych jest ponad trzydzieści czarnych pasów – wśród nich mistrzowie świata, Europy, Szwecji oraz reprezentanci kadry szwedzkiej.

Jyrki był współzałożycielem i wieloletnim członkiem rady Szwedzkiej Federacji Thajskiego Boksu. W Tajlandii spędził 13 lat swojego życia, gdzie systematycznie trenował i tytuł instruktorski  Muay Thai/Muay Boran otrzymał od mistrza Brong Trairota (Singprasert Camp).

Na początku lat osiemdziesiątych założył jeden z pierwszych klubów fighterskich w Szwecji (pierwszy klub w Göteborgu), gdzie od początku prowadził zajęcia kick-boxing, muay thai oraz szkolenia z zakresu interwencji i samoobrony dla ochroniarzy i służb mundurowych. W latach osiemdziesiątych organizował pierwsze zawody w Szwecji łączące walkę w stójce z judo i grapplingiem. W latach 90-tych sprowadził do Finlandii Shootfighting, jeden z pierwszych systemów typu MMA.

W roku 1994 poznał twórcę systemu Krav Maga, Imiego Lichtenfelda. W 1996 roku wprowadził Krav Maga do krajów Skandynawskich – był jednym z pierwszych europejskich instruktorów Krav Maga i jednym z nielicznych instruktorów spoza Izraela, którzy czarny pas (expert level 2) otrzymali od samego Grandmastera Imiego Lichtenfelda. Przez 10 lat był szefem wyszkolenia International Krav Maga Federation na cały region Skandynawski.

Od początku lat 2000 szkolenia dla służb ochrony prowadził pod nazwą Very Intensive Program. W 2005 roku założył Scandinavian Defendo i organizację Defendo Alliance.

Saario Academy 

Jyrki Saario Michał Dudkowski
Jyrki Saario Michal Dudkowski
Jyrki Saario Michal Dudkowski

Wypełnij ankietę i umów się na trening indywidualny Krav Maga lub Defendo!

(Zawartość ankiety jest poufna)